5 sposobow by byc bardziej zero waste z rzeczami ktore juz posiadasz
ZERO WASTE

5 sposobów by zacząć być ZERO WASTE z rzeczami, które już posiadasz

Wiele osób uważa, że ZERO WASTE wiąże się z kupieniem miliona różnych rzeczy na początek, ale to nie tak. Idea ZW dąży do redukcji wytwarzanych śmieci. Łączy się to z minimalizmem, odgracaniem, oszczędzaniem i ze świadomym dokonywaniem wyborów. Trick polega na tym, że każdy i wszędzie może zacząć być ZW bez wydawania ani jednej złotówki!

Chcesz się dowiedzieć jak?

Chodź, mam dla ciebie 5 sposobów by zacząć być ZERO WASTE z rzeczami, które już posiadasz!

1.

Zamień foliówki na torby wielorazowe, płócienne.

Tak, to podstawowy punk na drodze do bycia bardziej ZW. Rozejrzyj się, na pewno masz w domu choć jedną taką torbę, z promocji lub wielorazową mocną torbę kupioną w sklepie (tak wiem, że jest z plastiku, ale lepiej używać wielorazowej, niż za każdym razem kupować nową). Jeśli nie masz takiej, to popytaj znajomych i rodzinę, na pewno znajdziesz ich nawet kilka. Na początek przygotuj sobie dwie i jeśli jeździsz po zakupy autem, to włóż jedną torbę do bagażnika, a drugą noś przy sobie. Po zakupach rozpakuj produkty i zanieś torby z powrotem na miejsce, albo połóż je przy wyjściu pod kluczami, tak by wychodząc nie zapominać o nich!

2.

Zamień ręczniki papierowe na ściereczki i ręczniki wielokrotnego użytku.

Powiesz, że nie masz takich w domu? Bądź kreatywny! Ściereczki do czyszczenia możesz zrobić ze starych niepotrzebnych T-shirtów, pościeli czy nawet dziurawych skarpet. Nie szukaj wymówek, szukaj rozwiązania. To od ciebie zależy, czy po czasie wymienisz swoje ściereczki na bardziej eleganckie, pamiętaj tylko, że są to narzędzia do sprzątania, a nie na pokaz.

3.

Zamień folię spożywczą i aluminiową na Furoshiki.

Furoshiki to nazwa kwadratowej chusty o różnych rozmiarach, która jest tradycyjnie używana w Japonii do pakowania, zawijania i przenoszenia różnych rzeczy.  Jako Furoshiki możesz użyć wielorazowej serwetki,  ściereczki, małego ręcznika czy chusty, ale możesz też wyciąć i obszyć jakikolwiek kawałek materiału np. ze starego obrusa czy poszewek. Możesz zawijać tak śniadania do pracy, prezenty, butelki i masę innych rzeczy. Sam zobacz jakie to proste!

4.

Słoiki na wszystko i do wszystkiego.

Słoiki to świetna alternatywa dla plastikowych pojemników w naszym domu. Można ich używać do zakupów (gdy jeździsz po zakupy autem), do przechowywania (masz pewność, że produkty będą długo świeże), jako pojemnik na zupę do pracy, czy kawę na miasto (ale o tym zaraz), no i możesz w nich przechowywać środki DIY do czyszczenia czy pielęgnacji. Dodatkowym plusem jest to, że są we wszystkich rozmiarach i kształtach. Na początek nie musisz nic kupować, wykorzystaj te po produktach, których używasz w domu, jak dżem czy ogórki.

PS. Nie pozbywaj się od razu wszystkich plastikowych pojemników. Sprawdź czy twoje plastikowe narzędzia kuchenne i pojemniki są wykonane z plastiku HDPE (2) lub PP (5). Plastiki z tymi oznaczeniami są bezpieczne przy kontakcie z żywnością.

Ja po zakupy jeżdżę rowerem, więc słoiki byłyby dla mnie zbyt nieporęczne i ciężkie, dlatego mam jeszcze kilka pojemników plastikowych, które zabieram ze sobą, napełniam na targu, a w domu produkty przesypuję do słoików, prawda że proste? :)

5.

Kawę na mieście zamawiaj na miejscu.

 Jeśli pijesz często kawę, to masz kilka możliwości:

  •  w domu, z ulubionej filiżanki przy ulubionej muzyce lub w ciszy kartując ulubione pismo,
  • w kawiarni, ze zwykłej filiżanki,
  • na mieście, w biegu, ale wtedy zabierz do kawiarni własny kubek, słoik, butelkę i poproś o jej napełnienie lub napełnij swój pojemnik w domu napojem i ruszaj w miasto. Jeśli boisz się poparzyć, załóż na słoik otulacz, ucięty ściągacz ze starej bluzy, skarpetki, whatever, bądź kreatywny!

Tak, punkt piąty nie jest rzeczą, którą masz fizycznie, ale jest to coś co posiadasz, czyli twoja wola i chęć zmiany. Nasze codzienne decyzje są najważniejsze w tym by pokazać, że ZERO WASTE jest dla wszystkich, wszędzie!

Musisz przyznać, że nie są to rzeczy trudne czy wymagające wielkich zmian, więc kiedy już zrobisz pierwszy krok, daj mi znać. Zobaczysz jak szybko się w to wkręcisz!

To już wszystko na dzisiaj, ale jeśli jesteś ciekawy tematu, to zapraszam na pierwszy wpis Wstęp do ZERO WASTE, czyli dlaczego i po co, w którym jest trochę więcej o tym jak ja zaczęłam i jak to wszystko widzę.

Previous Post

You Might Also Like