Co z Brexit? Gibraltar chce zostać w Unii!
CODZIENNOŚĆ

Co z Brexit? Gibraltar chce zostać w Unii!

Do referendum zostało już niewiele czasu. Jeszcze tydzień i wszystko się okaże. Wszystko co ważne dla nas tu i teraz. Nie mieszkamy co prawda w Wielkiej Brytanii, ale jak się okazuje, nie trzeba tam mieszkać by być w centrum wydarzeń. Co lepsze, my tutaj stoimy właściwie na samej linii ostrzału z prawej Gibraltar, a z lewej Hiszpania. W samym środeczku z białą flagą stoimy my, świadkowie tych wydarzeń. Na Gibraltarze pracuje W, znajomi, Polacy ale i wielu nie Polaków i nawet nie Hiszpanów ale wszystkich innych. Tutaj Brexit to jeden z głównych tematów. To i mistrzostwa w piłce nożnej, możecie strzelać co wywołuje większe emocje.

Pokoleniowy już konflikt na linii Hiszpania – Gibraltar rozgorzał na nowo. Hiszpania odgraża się, że jeśli Wielka Brytania jednak wyjdzie z Unii to zabiorą albo raczej przywłaszczą sobie Gibraltar. Wielka Brytania zapewnia swoją ludność, że nie ma żadnych podstaw do oddania ziemi, która została im dobrowolnie przekazana na wieczyste użytkowanie.

welcome-brexit-gibraltarTo fakt, że dla Hiszpanii i Hiszpanów, Brexit jeśli dojdzie do skutku będzie co najmniej strzałem w plecy. Poza wydzieraniem sobie tego kawałka ziemi zamknięcie granicy dla 5000 Hiszpanów oznaczać będzie jedno – nie dostaną się do pracy. Przez ile, tydzień, miesiąc, rok? Nawet jeśli samo wyjście zajmie jakiś czas, to co będzie potem? Problemy na granicy mogą zacząć się już zaraz po referendum, utrudnianie, zamykanie, czekanie. Firmy Brytyjskie, które zostały tutaj po podniesieniu podatków teraz, jeśli Brexit dojdzie do skutku, na pewno zwiną manatki i przeniosą się do Anglii zostawiając całą masę ludzi bez pracy. Jednym słowem Gibraltar bez opiekuńczych skrzydeł swojej matki Brytanii nie ma szans przetrwać na dłuższą metę w tak dobrym stanie jak teraz.

Bitwa o 6,5 km 2

Jeśli jakimiś sposobami Hiszpanii udałoby się wyrwać ten kawałek ziemi, o który tak długo się kłócą, to co dobrego może go czekać? Wystarczy spojrzeć na przyległe miasteczko, na La Lineę, zapomnianą przez „władze”, zaniedbane i z wielkim, ale nie wykorzystanym potencjałem. Gibraltar może spotkać ten sam los. Byłoby wielką stratą jeśli by się tak stało, wielką nawet dla Hiszpanów.

brexit-referendum-gibraltarNa Gibraltarze otworzono miejsce gdzie na szybie widnieje  hasło „Gibraltar silniejszy w Europie”. Niektórzy ludzie wiedzą, że wyjście z Unii to błąd, że coś tu nie pasuje. Jeśli ktoś chce pracować to pracę znajdzie, to nie tak, że „przyjezdni” zabierają coś Brytyjczykom, nic za darmo nikt nie dostaje, w sumie nie wiadomo do końca o co tak naprawdę chodzi, a jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę, o władzę.

Referendum jest dokładnie 23 czerwca. Nasza najbliższa przyszłość czeka tuż za rogiem, co przyniesie, nie mam pojęcia. Co by się nie stało zawsze coś się zmieni, w jedną czy drugą stronę. Jedna rzecz zostanie nadal bez zmian, ludzie, my nadal będziemy walczyć o swoje marzenia, tutaj czy gdzie indziej, na Gibraltarze w Unii czy bez niej.

Previous Post Next Post

You Might Also Like