Sewilla w pigułce, czyli co zobaczyć koniecznie
CODZIENNOŚĆ

Sewilla w pigułce, czyli co zobaczyć koniecznie

Sewilla, stolica Andaluzji i czwarte pod względem wielkości miasto w Hiszpanii. Dla porównania mogę dodać, że o połowę mniejsze od mojego ukochanego Wrocławia. Cztery dni na Sewillę to dużo, można nawet powiedzieć, że za dużo. Trzy pierwsze dni spędziliśmy na bieganiu w tą i z powrotem, gubiąc się w uliczkach i zaułkach, przechodząc piąty raz obok tych samych rzeczy, a jednak zobaczyliśmy chyba wszystko co było do zobaczenia. Jednak nie będę unikać tego miasta, jeśli jeszcze tam trafię, na pewno pozwiedzam miasto od tej drugiej strony, bez mapki zabytków i trochę wolniej niż ostatnio :)

Sewilla w pigułce, czyli co zobaczyć koniecznie

1. Plac Hiszpański (Plaza de España) i sąsiadujący z nim park Marii Luisy (Parque de María Luisa). Plac Hiszpański jest zabytkiem, który zaraz po wejściu na jego teren robi Ci efekt WOW. Patrzysz i nie ogarniasz wzrokiem tego co tam się dzieje. Wrażenie jest ogromne.

sewilla-sevilla-plac-hiszpański-styl-renesans-barok

Jak widać na załączonych zdjęciach na Placu Hiszpańskim znajduję się pałac, który zbudowany został na planie półkola i z jednej strony zamyka plac. Po środku placu znajduje się fontanna, a wzdłuż pałacu od jednego końca do drugiego ciągnie się kanał, po którym można popływać łódką (tylko 5 € za 35 min).

sewilla-sevilla-plac-hiszpański-fontanna-pałac-łódki

Na placu znajduje się też pomnik architekta, który zaprojektował plac Hiszpański, a pod którego płaszczem odkryłam coś przerażającego (czasem żałuję, że jestem aż tak ciekawska :P ). Jeśli go kiedyś odnajdziecie, to koniecznie też zerknijcie.

2. Dawny pałac królewski Alcazar i przynależące do niego ogrody (Real Alcázar). Ta budowla znajduje się zaraz przy katedrze i  do wejścia której ustawiają się mega długie kolejki. Zaraz za wejściem (jak na lotnisku) musisz przeskanować wszystkie swoje rzeczy i zapłacić 9,50 € za wejście. Zaraz potem możesz nasycić oczy pięknymi wnętrzami. Nie pytajcie, czemu ja patrzę tylko na sufity ;)

sewilla-alcazar-dwa-pomieszczenia-sufity-złoty-i-szklany

I widokiem ogrodów. Były tak zachwycające, że kręcąc głową w każdym możliwym kierunku nie zwróciłam uwagi jak wdepnęłam w mini fontannę. Tragizmu tej sytuacji dodał fakt, że miałam na sobie nowiusieńkie, kupione dnia poprzedniego, bielutkie trampki. Bogu dzięki woda była czysta.

sewilla-sewilla-ogrody-alcazar-palmy

Żal, że nie starczyło nam czasu by w nich dłużej posiedzieć. Jednak z mokrymi nogami i godziną do odjazdu autobusu, nie było to możliwe. Kolejnym razem będąc w Sewilli, rozpocznę wycieczkę od tego miejsca, na spokojnie i w starych butach :P

sewilla-sevilla-ogrody-alcazar-widok-z-góry-na żywopłoty-i-palmy

3. Metropol Parasol, budowla zaprojektowana przez niemieckiego projektanta Jurgena Mayera zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Nigdzie nie widziałam podobnie wielkiej i zadziwiającej konstrukcji. Ulokowana prawie w samym centrum, gdzie po wyjściu z jednej z uliczek i ujrzeniu jej zrobiłam wielkie łaaaaaaał. Jej konstrukcja jest w całości drewniana i w nocy podświetlana kolorowymi lampami.

sewilla-metropol-parasol

Za jedyne 3 € można wjechać na poziom drugi i obejrzeć z niego całą panoramę Sewilli.

sewilla-sevilla-metropol-parasol-widok-na-panorama-miasta

4. Katedra i Giralda (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla y Giralda). Nie da się przejść obok tej budowli i jej nie zauważyć, jest ogromna (największy kościół gotycki na świecie) i może dlatego nie sfotografowałam jej tak jak trzeba. Następnym razem się uda. Giraldę widać na prawym zdjęciu po lewej, jest to dawny minaret meczetu Almohadów, który został uzupełniony o dzwonnicę i wkomponowany w Katedrę.

sewilla-sevilla-katedra-zewnątrz-i-wewnątrz

5. Złota Wieża i Arena Walk Byków (Torre del Oro y La Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla). Oba obiekty leżą bardzo blisko siebie i szkoda było by ich nie zobaczyć choćby z zewnątrz. W Torre del Oro znajduje się obecnie Muzeum poświęcone zabytkom i mapom morskim, a w budynku Areny Walk Byków jest muzeum corridy. Nie weszliśmy do środka żadnego z nich ale mam kilka fajnych zdjęć plakatów zapowiadających walki byków z poprzednich lat.

sewilla-sevilla-torre-del-oro-złota-wieża-i-arena-walk-byków-pomnik

Jak już wspomniałam, największe wrażenie wywarł na mnie Metropol Parasol, mogłabym tam siedzieć i gapić się jeszcze długo. Pozostałe zabytki Sewilli są piękne, ale bliżej mi do stylu nowoczesnego. Szkoda jednak nie pokazać mnogości barw i przepychu włożonego w dekoracje i zdobienia katedry, placu hiszpańskiego czy alkazar. W kolejnym wpisie z kategorii FOTO pokażę wam więc trochę detali z tych miejsc. Będziecie mogli zobaczyć też piękne hiszpańskie sukienki do flamenco, którymi non stop się zachwycałam, wachlarze, los nazarenos w wersji mini i największego ptysia jakiego w życiu widziałam. Zapraszam.

Previous Post Next Post

You Might Also Like